Blisko sekundę szybciej – Płachytka i Nowaczewski sygnalizują wysoką formę

News112

Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo) byli najszybsi na odcinku testowym przed Marma 31. Rajdem Rzeszowskim, piątą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Oficjalna rozgrzewka przed podkarpacką imprezą odbyła się na dobrze znanym, ponad 3-kilometrowym fragmencie drogi w miejscowości Niechobrz. Od 16 do 20 zawodnicy mogli sprawdzać siebie i rajdówki korzystając ze stabilnej, upalnej pogody.

Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski zaliczyli trzy przejazdy i w jednym z nich wykręcili najlepszy rezultat testowego (2:02,4 s). Wynik załogi Poliamid Plastics Rally Team był o blisko sekundę lepszy od czasu kolejnej załogi. Drugie miejsce zajęli liderzy punktacji RSMP, Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5, +0,9 s). Zaledwie 0,1 sekundy wolniej od Szwedów pojechali Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo, +1,0 s). Identyczny rezultat to efekt jazdy załogi Zbigniew Gabryś/Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo, +1,0 s). Do czołowej piątki testowego załapała się jeszcze jedna czeska rajdówka, prowadzona przez Maćka Lubiaka, którego pilotuje Grzegorz Dachowski (+1,3 s).

W gronie zawodników w samochodach z napędem na jedną oś najszybsi byli Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4, 2:14,3 s). Liderzy punktacji „ośki” o 0,1 s wyprzedzili wiceliderów, czyli Grzegorza Bondera i Kamila Hellera (Renault Clio Rally4), a także Marka Nowaka z Adamem Grzelką (Opel Corsa Rally4), którzy zanotowali identyczny czas.

13. miejsce w generalce i pierwsze w klasie NAT2 (poprzednio określanej jako Open 4WD) wyjeździli Artur Równiatka i Wojciech Habuda (Mitsubishi Lancer Evo X). Rafał Kwiatkowski i Jacek Zieliński (Subaru Impreza STi) zajęli drugą pozycję w klasie – 4,3 s za Równiatką i Habudą. Marek Roefler i Marek Bała (Subaru Impreza GT) zanotowali trzeci rezultat (+4,5 s).

W czwartek, 4 sierpnia, uczestników Marma 31. Rajdu Rzeszowskiego czeka jeszcze ceremonia startu na dziedzińcu rzeszowskiej galerii Millenium Hall (od 20:00).

Na piątek zaplanowano rywalizację na trzech próbach sportowych. Na trasie oesów Pstrągowa (14,17 km) i Lubenia (20,66 km) zawodnicy pojawią się dwukrotnie. Pomiędzy pętlami czeka ich serwis na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej, a wieczorem – ściganie na ulicach Rzeszowa (OS 5, 2,3 km).

Przed Marma 31. Rajdem Rzeszowskim klasyfikacji mistrzostw Polski przewodzą Tom Kristensson i Andreas Johansson. W czterech rozegranych do tej pory rundach Szwedzi zgromadzili 123 pkt, o 32 więcej niż sklasyfikowani na drugim miejscu Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (91 pkt). Trzecie miejsce zajmują Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel. Reprezentanci ORLEN Team mają na swoim koncie 82 punkty.

 

Marma 31. Rajd Rzeszowski – wyniki odcinka testowego (3,27 km):

1. Płachytka/Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo) 2:02,4 s

2. Kristensson/Johansson (Hyundai i20 R5) +0,9 s

3. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) +1,0 s.

3. Gabryś/Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) +1,0 s.

5. Lubiak/Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo) +1,3 s.

6. Wróblewski/Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) +1,7 s.

7. Byśkiniewicz/Siatkowski (Hyundai i20 R5) +1,9 s

8. Poloński/Sitek (Volkswagen Polo GTI R5) +2,2 s

9. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +2,9 s

10. Sawicki/Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo) +9,2 s

Polecane