RSMP: Liderzy ze Szwecji

News111

Tom Kristensson i Adam Sroka – tych dwóch kierowców przyjedzie na Podkarpacie, by podczas MARMA 31. Rajdu Rzeszowskiego bronić prowadzenia w tabeli Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Szwed jest liderem klasyfikacji generalnej, a Polak ma dużą przewagę w punktacji „ośki”.

MARMA 31. Rajd Rzeszowski stanowi piątą odsłonę walki o tytuły w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i otwiera drugą, wyłącznie asfaltową, część sezonu. Zmagania otworzyła 50. edycja Rajdu Świdnickiego-Krause, w którym zwyciężyli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo). Reprezentanci ORLEN Team stoczyli fascynującą walkę z Grzegorzem Grzybem i Adrianem Sadowskim (Skoda Fabia Rally2 evo). Jeszcze na dwa oesy przed metą na czele był Grzyb. Na przedostatniej próbie jednak Wróblewski odebrał prowadzenie dwukrotnemu mistrzowi Polski, a triumf przypieczętował w świetnym stylu, zwyciężając również na dodatkowo punktowanym Power Stage. Trzecie miejsce zajął Tom Kristensson pilotowany przez Andreasa Johanssona w Hyundaiu i20 R5 z polskiego zespołu Kowax 2BRally Racing. Dla Szweda był to drugi start na polskich oesach, ale pierwszy na asfalcie i w samochodzie najwyższej kategorii.

Szwedzka dominacja na Podlasiu

To, co nie udało się w Świdnicy, Szwed zrealizował w Białymstoku, skąd do rywalizacji ruszali uczestnicy 41. Rajdu Podlaskiego. W sezonie 2022 ta impreza nie tylko wróciła do kalendarza RSMP po 55-letniej przerwie, ale także uzyskała rangę międzynarodową. Na szutrowych oesach Podlasia ścigali się również uczestnicy mistrzostw Litwy, dla których była to inauguracja sezonu. Kristensson objął prowadzenie już po drugim odcinku i utrzymywał je do samej mety, zwiększając przewagę z oesu na oes. Z dziewięciu prób Szwed wygrał siedem i pewnie zwyciężył. Drugie miejsce wywalczyli Wróblewski i Wróbel, dzięki czemu utrzymali się na prowadzeniu w klasyfikacji RSMP. Punkty za trzecie miejsce zgarnęli Maciej Lubiak i Grzegorz Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo).

10 sekund od drugiego zwycięstwa

Drugą z trzech szutrowych rund RSMP 2022 był ORLEN 78. Rajd Polski. Tempo rywalizacji na Mazurach od początku dyktowały trzy załogi – Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 evo), Nil Solans/Marc Marti (Hyundai i20 Rally2) oraz Kristensson i Johansson. Dla Marczyka, walczącego w sezonie 2022 w WRC 2, był to jednorazowy start na krajowych oesach. Solans wypadł z trasy na OS7, więc w drugim dniu zmagań kwestię zwycięstwa rozstrzygnęli między sobą Polak i Szwed. Ostatecznie łodzianin obronił pierwsze miejsce, finiszując 10 sekund przed Kristenssonem. Marczyk to pierwszy od 9 lat Polak, który sięgnął po triumf w Rajdzie Polski. Punkty za trzecie miejsce (w klasyfikacji RSMP) zgarnęli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Wysoko, bo na siódmej pozycji zawody ukończyli Adam Sroka i Patryk Kielar w przednionapędowym Peugeocie 208 Rally4.

Kristensson dyktuje warunki

Szutrowy tryptyk w RSMP zakończył się na Litwie, gdzie w okolicach miasta Kielmy rozegrano Rajd Żmudzi. Czwarta runda krajowego czempionatu była teatrem jednego aktora. Tom Kristensson objął prowadzenie już na pierwszej próbie i nie oddał go do samej mety, konsekwentnie zwiększając przewagę. Z 13 oesów, Szwed wygrał 10 (w klasyfikacji RSMP), w tym także dodatkowo punktowany Power Stage i wywiózł z Litwy komplet punktów. Drugie miejsce, rzutem na taśmę, zajęli Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo), wracając w ten sposób do gry o czołowe lokaty w sezonie RSMP. Kierowca z Polanicy-Zdroju na finałowym oesie strącił na trzecią pozycję Grzegorza Grzyba. Punkty za czwarte i piąte miejsce trafiły odpowiednio do załóg Chwietczuk/Syty oraz Wróblewski/Wróbel. Punkty zdobyte w trzech szutrowych rundach dały Kristenssonowi i Johanssonowi tytuł szutrowych mistrzów Polski, czyli laur wprowadzony do RSMP w sezonie 2022.

Mocni liderzy

Przed MARMA 31. Rajdem Rzeszowskim w tabeli krajowego czempionatu pewnie prowadzi Kristensson (123 pkt). Za nim plasują się Grzyb (91 pkt) i Wróblewski (82 pkt). Czołową piątkę punktacji uzupełniają Maciej Lubiak (71 pkt) oraz Zbigniew Gabryś (45 pkt).

W ośce pozycji liderów bronić będą Adam Sroka i Patryk Kielar. Ten duet do rywalizacji na Podkarpaciu przystąpi z komfortową, 32-punktową przewagą w tabeli klasy 2WD. Sroka i Kielar wypracowali ją zajmując drugie miejsce w Świdnicy, pierwsze w Mikołajkach i Kielmach. Na drugiej pozycji są Bonder i Heller (Renault Clio Rally4, 67 pkt). Pięć oczek mniej mają Gracjan Predko i Adrian Sadowski. Młody olsztynianin miał pecha w rajdach Świdnickim-Krause i Żmudzi i nie punktował w tych rundach.

Mistrzowie na czele w Motul HRSMP

Na trasach MARMA 31. Rajdu Rzeszowskiego o punkty powalczą również uczestnicy Motul HRSMP. Dla zawodników w rajdówkach sprzed lat będzie to trzecia runda sezonu 2022, druga rozgrywana na asfalcie.

Po dwóch pierwszych rajdach sezonu w historycznej klasyfikacji generalnej prowadzą Marek Suder i Marcin Kowalik (Ford Sierra RS Cosworth 4×4), obrońcy tytułu z 2021 roku. Ten duet był najszybszy w 50. Rajdzie Świdnickim-Krause. Punktów ze Świdnicy nie przywieźli ich najwięksi rywale – Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy 4WD), których zatrzymała awaria silnika. Luty i Celiński powetowali sobie pecha w Mikołajkach, pewnie zwyciężając w historycznej rywalizacji podczas ORLEN 78. Rajdu Polski.

Załoga Subaru Legacy trzy razy z rzędu wygrywała rzeszowską rundę historycznego czempionatu (2019, 2020 i 2021). Na Podkarpaciu Luty i Celiński będą chcieli poprawić swoją pozycję w tabeli, w której zajmują dopiero piąte miejsce (40 pkt.). Przed nimi plasują się jeszcze załogi Elefant/Męka (BMW 318is, 42 pkt), Kiepura/Galle (Opel Kadett GT/E, 48 pkt), Grzelewski/Niedbała (Ford Sierra RS Cosworth 4×4, 64 pkt) oraz Suder/Kowalik (76 pkt).

 

RSMP – klasyfikacja generalna przed MARMA 31. Rajdem Rzeszowskim:

1. Kristensson/Johansson 123 pkt

2. Grzyb/Binięda 91 pkt

3. Wróblewski/Wróbel 82 pkt

4. Lubiak/Dachowski 71 pkt

5. Gabryś/Dymurski 45 pkt

6. Płachytka/Nowaczewski 41 pkt

7. Chwietczuk/Syty 40 pkt

8. Byśkiniewicz/Siatkowski 35 pkt

9. Marczyk/Gospodarczyk 34 pkt

10. Bolek/Jastrzębski 27 pkt

 

RSMP – klasyfikacja 2WD przed MARMA 31. Rajdem Rzeszowskim:

1. Sroka/Kielar 99 pkt

2. Bonder/Heller 67 pkt

3. Predko/Sadowski 62 pkt

4. Jacek Sobczak 57 pkt

5. Jocz/Judycki 55 pkt

 

Polecane