Puchary im. Andrzeja Nytki

01010003

Już po raz czwarty z rzędu, podczas Rajdu Rzeszowskiego, jedna z załóg startujących samochodem historycznym otrzyma Puchary im. Andrzeja Nytki.

Andrzej Nytko (1933-2006) był jednym z czołowych polskich kierowców rajdowych, zawodnikiem Automobilklubu Krakowskiego, który swą wiedzą i doświadczeniem chętnie służył innym klubom.

Nytko był m.in. komandorem I Nocnego Rajdu Rzeszowskiego, zorganizowanego 12-13 grudnia 1970 przez Koło Młodzieżowe Automobilklubu Rzeszowskiego. Nytkę zaproszono do Rzeszowa, by gościnnie pokierował zawodami; objął funkcję komandora i ufundował główną nagrodę – Puchar Komandorski.

Do tamtego pucharu za wygraną w I Nocnym Rajdzie Rzeszowskim nawiązują specjalne nagrody, po raz pierwszy wręczone w roku 2015 podczas 24. Rajdu Rzeszowskiego. Były to Puchary im. Andrzeja Nytki, ufundowane przez p. Urszulę Nytko, wdowę po Andrzeju, przeznaczone dla najlepszej załogi w klasach aut historycznych. Zdobyli je Piotr Pluta i Wojciech Zdrojewski (Automobilklub Orski w Sopocie, Opel Kadett w klasie HR3).

– To moja prywatna inicjatywa, która ma przypominać i uhonorować męża, ale też podkreślić jego przyjazne więzi z Automobilklubem Rzeszowskim – mówiła fundatorka. Pomysł został życzliwie przyjęty przez Automobilklub Rzeszowski i ZO PZM w Rzeszowie.

W 25. Rajdzie Rzeszowskim laureatami zostali Marcin Kurp i Bożydar Grzywaczewski (Honda Civic w klasie HR4, Automobilklub Warmiński). Za wynik w 26. Rajdzie Rzeszowskim puchary otrzymała załoga Waldemar Janecki/Grzegorz Kwiecień (BMW 318 IS w klasie HR3, Automobilklub Kielecki).

W tym roku puchary przypadną w udziale jednej z załóg, rywalizujących w 6. rundzie MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Andrzej Nytko (syn Gerarda, także wyczynowego kierowcy) sportową karierę rozpoczął w krakowskim wyścigu ulicznym o Kryształowy Puchar Grodu Podwawelskiego (13 lipca 1952); zajął 2. miejsce w klasie do 2000 cm3, jechał w DKW z silnikiem BMW. Był czołowym polskim kierowcą rajdowym lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych; czterokrotnie zdobył szarfy mistrza Polski (1965, 1966, 1969, 1971), w 1969 otrzymał tytuł Mistrza Sportu. Jako członek kadry PZM wielokrotnie startował w rajdach zagranicznych. W latach 1974-1978 zasiadał w zarządzie Automobilklubu Krakowskiego. Był współorganizatorem kilkunastu pierwszych edycji Rajdu Żubrów.

Synowie Andrzeja kontynuują pasję swego ojca. Od roku 2013 Łukasz Nytko i Piotr Nytko z sukcesami startują za kierownicą hybrydowej Toyoty Yaris  w FIA Alternative Energies Cup (międzynarodowy cykl rajdów dla aut z napędem alternatywnym). Piotr uczestniczy też w kanadyjskich wyścigach GT Challenge. Obaj synowie pod firmą Nytko Motorsport w kolejnym pokoleniu podtrzymują rodzinne tradycje w sporcie samochodowym.

Fot. Grzegorz Chmielewski

Polecane